Systemy analityki biznesowej Qlik współpraca z systemami firmy Insert

Trudno wyobrazić sobie współczesną firmę, która w ramach swojej działalności nie przetwarza danych biznesowych. Tradycyjne systemy ERP taki jak Insert nie dają pełnego obrazu sytuacji. Z pomocą przychodzą systemy analityki biznesowej, czyli Business Intelligence. Raporty i analizy możliwe do przygotowania z użyciem tradycyjnych systemów transakcyjnych jak Subiekt to płaskie, jedno- lub dwuwymiarowe zestawienia, np. według typu wyrobów, konkretnego produktu lub usług, kwartału, roku czy według regionu lub grupy klientów.

Systemy analityczne umożliwiają wielowymiarową analizę w jednym miejscu odciążając silnik bazy danych systemu ERP.

Dlatego, wdrożenie systemu Business Intelligence z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest projektem strategicznym. Jednym z podstawowych efektów wdrożenia systemu Business Intelligence jest nie tylko ułatwienie i przyśpieszenie dostępu do informacji, ale również udostępnienie w czasie rzeczywistym danych będący dotąd jedynie w dyspozycji informatyków, analityków czy księgowych zwykłym pracownikom związanym z danym procesem.

 

Bazy systemów Insert rosną w bardzo szybkim tempie. Wiele przedsiębiorców nie ma możliwości wygenerowania raportu sprzedaży w ciągu dnia z uwagi na zbyt mocne obciążenie bazy danych.

Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zbudowanie hurtowni danych i generowanie raportów w systemie  analitycznym bez obciążania bazy produkcyjnej.

Informacje o analityce sprzedaży (wartość sprzedaży, marża, zysk), analityce zakupów czy analityce stanów magazynowych (stany zaleganie)  i wiele innych można wykonywać poza system Subiekt korzystają z aplikacji takich jak Qlik View, Qlik Sense.

Scenariusz działania określa przeładowanie danych w godzinach nocnych do hurtowni danych oraz wykorzystywanie danych w ciągu dnia bez konieczności zaczytywania danych z baz Subiekta.